Věčný souboj?

29. března 2014 v 21:20 | MissNeverFree |  Názorník
Ačkoliv to možná z názvu nevyplývá, nejde o žádný příběh plný rozstříknutých mozků, i když, pravda, pokud se někde objeví rozstříknutý mozek, nejspíše nejde o VĚČNÝ souboj.
I ti nejhádavější a nejméně pochybovační jedinci podle mě totiž nejvíce bojují sami se sebou.
"Mám si vzít to modré tričko, nebo růžovou košili? Ach, dilema..." Ne, dobře, to jsem nemyslela.
Jde mi o souboj mnohem titánštější, ve kterém se střetávají dva giganti naší psychiky- Čest a Ego.


Představme si čest.
Bohužel se o ní dnes již moc nemluví, takže aby to šlo lépe, představte si učitelku, která vás učila na základní škole. Nemyslím tu hodnou, mladou, ale tu starou semetriku, tu, co měla respekt a přirozenou autoritu. Tu přísnou, ale spravedlivou.
Teď si představte, že vám sedí v hlavě, a neustále vás okřikuje, abyste slušně zdravili, nelhali, neběhali po chodbách...
A vy, i když moc dobře víte, že to běhání po chodbách, nejlépe se sklouznutím se po hladkých dlaždicích nohama jen v ponožkách je moc velká sranda, také víte, že paní učitelka má pravdu.
A teď si představte ego.
Věřím, že to jde líp, ale přesto. Představte si, dámy, toho nejvíc óóóh (slina v koutku úst) sexy zpěváka/herce/čert-ví-koho. Pánové, jsem si jistá, že pro 96% z vás to není nic moc přitažlivá představa. Představte si tedy tu nejvíc sexy herečku/zpěvačku/nějakou-jinou-s-postavou-k-sežrání. A teď si (obě pohlaví) představte, jak vám ta óóóh osoba leží u nohou a říká vám, jak jste úžasní, že vám může patřit celý svět.

No, asi si dovedete představit, jaký tyto dva hlásky můžou způsobit konflikt.
Kamarádka má kluka. Paní učitelka ti rozkazuje jí to přát. Pan/í Sexy lechtá tvou Závist, dokud se neprobere a nepomůže mu donutit tě k něčemu, za co by Paní učitelka dávala poznámky, nebo něco horšího. Nemá právo být šťastnější než ty, šeptá ti tvé Ego, jsi přece dokonalá!

A co vy, jste spíše ovládáni Egem, nebo Ctí? Ta hodná osoba, ta správná? Nebo ten úspěšný sobec?

Za mou osobu... Řekla bych, že většinu mého povrchového jednání ovládá Ego. Ráda jsem ta dobrá, občas se nevyhnu té škodolibé radosti z dobrého drbu... Ovšem, nějak bych tomu hlasu svého sexy Jamese Bonda (nesmějte se mi!) nedokázala uvěřit, kdybych nevěřila sama sobě. A k tomu potřebuju, aby mi Paní učitelka odkývala to, co říká pan Bond. Že to dělám správně.
Je to tedy trochu paradox, věčný souboj.
Ego se cítí dobře, když vidí, jak mu kývá i protivnice Paní učitelka. Paní učitelka ovšem kývá s úsměvem v koutku úst, protože ví, že tím dosáhla svého.
Takže poslední dobou, ač egoistická osůbka, tak trochu fandím paní učitelce.
Sorry, Jamesi.
 


Komentáře

1 Pandora Pandora | E-mail | Web | 30. března 2014 v 17:27 | Reagovat

Mám to tak nějak podobně. Snažím se řídit paní učitelkou, ale ta má tu hloupou vlastnost, že vyčkává a často hubuje až po činu. Takže vlastně častěji vítězí ego...

2 ListeRo ListeRo | Web | 30. března 2014 v 18:08 | Reagovat

dobrá myšlenka, podobnou filozofii, ač trochu jinou, jsem nedávno vyslechl na představení Duška - čtyři dohody. Rozhodně doporučuji, dalo mi to velké záminky k dlouhému zamyšlení. :)

3 missneverfree missneverfree | E-mail | Web | 30. března 2014 v 18:38 | Reagovat

[1]: dobrá poznámka. i učitelky musí někdy spát, zdá se :-)

[2]: díky za tip, snad se k tomu dostanu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama