Ten slušný komunista od vedle

10. října 2014 v 22:17 | MissNeverFree |  Názorník
Co stíhám registrovat, blog.cz není zrovna doménou politických komentátorů, takoví se spíš prezentují na blozích konkrétních zpravodajských serverů. Nedivím se lidem, kteří se raději zabývají snazšími tématy. Pouštět se do politických a společenských problémů mi vždycky přišlo poněkud ošemetné. Zajímám se o aktuální dění, každý den čtu různé zpravodajské servery, chodím na semináře ze zeměpisu a dějepisu, a přesto (nebo možná právě proto) se zde stále ještě neobjevil žádný článek zaměřený na politiku, ať už světovou, nebo českou. I když mám někde seznam témat, které (jednou) hodlám zpracovat a která se právě společnosti a politiky týkají. Jenže ono je to těžké, zvláště, když se situace stále mění, a navíc se člověk musí probírat hromadou zmanipulovaných informací, což není zřejmě paranoia posílená četbou Orwella, ale fakt.

Dnes ale zneužiju aktuálních událostí k tomu, abych téma politiky na tomto blogu otevřela, i když přece jen spíše lidsky než politicky. :-)

Tento víkend se konají komunální volby a současně volby do senátu, které se tentokrát týkají i oblasti, ve které bydlím.
V žádném případě nechci snižovat důležitost komunálních voleb, nicméně v mé obci jsou toliko dvě kandidátky, z nichž jedna čítá pouhou jednu osobu, takže není příliš o čem se rozepisovat.
Nicméně volím i do senátu, kde už se kandidátů (díky Bohu) sešlo víc. I přesto jsou tyto volby někdy neprávem opomíjené, protože nevolí celá republika, navíc se zdá, že senát není tak důležitý, jako poslanecká sněmovna.
Zajímavé na volbách do senátu je, že osobnosti, které volíte, jsou zároveň osobnostmi regionálního života. Na kandidátce se tak sejde váš doktor, učitel a starosta vedlejší vesnice. Možná některé potencionální senátory znáte osobně (to je i případ obecního zastupitelstva, ale jak už jsem psala, jsem z malé vesnice, tudíž to tak neprožívám a neznám atmosféru komunálních voleb ve městě). Zároveň tito kandidáti reprezentují různé politické celky.
V tomto bodě dle mého názoru může nastat konflikt rolí, se kterým se u voleb do poslanecké sněmovny tak často nesetkáme, jelikož většinou vybíráme stranu podle volebního programu a až poté zkoumáme osobnosti, jejichž názory si ztotožňujeme s programem jejich strany, protože je osobně neznáme. Ve volbách do senátu se naopak může stát, že nám dobře známá osobnost, kterou bychom volili a jejíž názory, metody a kvality známe z první nebo druhé ruky, reprezentuje politickou stranu, s jejíž ideologií nesouhlasíme.
Jedním z kandidátů do senátu je starosta jistého městysu v našem regionu. Svou obec řídí skvěle a ví se to o něm. Nicméně kandiduje za Komunistickou stranu Čech a Moravy, což je pro mě nepřijatelné. Na druhou stranu je pro mě nejvýraznější osobností místní politické scény, pokud uvažuji v tom pozitivním slova smyslu.
A teď otázka za zlatého bludišťáka- má se člověk rozhodovat podle strany, nebo podle osobnosti? Osobnost se nezapře nikdy, ale politická příslušnost, která v rovině obcí nehraje takovou roli, se výrazně projeví v rozhodování o směřování státu, které mi není lhostejné a věřím, že by mělo zajímat každého, i když si nedělám iluze, že tomu tak je.
Nebudu to dlouho rozebírat. Na volebním lístku zaškrtnu jiné jméno. Člověka zřejmě slušného, i když možná ne tak výrazného. A s přijatelnější politickou příslušností. Na názor jsem se ptala několika lidí, kteří měli stejné dilema, a žádný z nich tam nakonec toho slušného komunistu nehodí. Musím ovšem uznat, že si onoho pána važím, neboť on jistě ví, že kdyby kandidoval za méně vyhraněnou stranu, která by tolik neodpovídala jeho názorům, měl by o pěknou řádku hlasů víc.
Na závěr si neodpustím už vcelku profláknutou slovní hříčku pro toho, kdo jde k volbám, a to: vole vol dobře! (A ne, nechybí tam čárka.) :-)

Jak byste se rozhodli vy?
Je pro vás důležitější osobnost, nebo politická strana?
Jdete k volbám?

 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 11. října 2014 v 9:58 | Reagovat

Ve variantách mi chybí "Ano, samozřejmě!", kterou bych si vybral. Účast ve volbách nepovažuji za povinnost, ale za samozřejmé vyjádření názoru a osobního postoje vůči světu kolem.

K tvému dilematu se "slušným" komunistou. V tomhle mám jasně nastavený "filtr": Nedokážu dát hlas člověku s komunistickým smýšlením, protože právě takové smýšlení považuji za založené na neslušnosti, závisti a nenávisti, byť se navenek halí do jakkoli cudného hávu.

2 Magdaléna Magdaléna | Web | 11. října 2014 v 12:49 | Reagovat

Měli jsme podobné dilema. Mám problém, že osobně neznám ani jednoho z kandidátu, maximálně z doslechu a tak. Vybírala jsem tedy podle toho, co internet a letáčky nabízely. A teda. Komunistická strana mě děsí poněkud méně, přesto jsem nakonec zvážila jinou možnost. Už už jsem zaškrtla jistého lékaře, když jsem si přečetla,  že je PRO odstoupení z Unie. A to rozhodlo. Takže jsem tam dala někoho, kdo působil dobře, vypadal rozhodně ... a uvidíme.

3 missneverfree missneverfree | E-mail | Web | 15. října 2014 v 20:52 | Reagovat

[1]: Věřím tomu, že před revolucí mohli být ve straně i slušní lidí, jen ne dost silní. Dnes bych komunisty nevolila z principu, i když stále doufám, že mezi nimi je několik lidí, kteří to myslí dobře, i když naivitu takové víry nechápu. Komunismus se tváří lidsky, ale ve své podstatě je proti lidskosti.

[2]: Znát všechny osobně by bylo tak krásné... Nebo jen mít čas o každém si něco přečíst.

4 stuprum stuprum | Web | 16. října 2014 v 2:15 | Reagovat

Kdo tam jde za korytem, toho poznáš už na dálku. :) Volit dobře je čím dál těžší, zlatko! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama