Vulgarismy na Hrad nepatří

4. listopadu 2014 v 21:58 | MissNeverFree |  Názorník
Mluva je jednou z nejnápadnějších vizitek člověka. Jaké dokáže vzbuzovat emoce jsme se všichni přesvědčili po čerstvém excesu pana prezidenta, který se zřejmě rozhodl zvýšit sledovanost svých projevů obohacením slovní zásoby. Bohulibý akt, vskutku.
Jiná teorie, přednesená nejmenovaným profesorem s pracovní přezdívkou Bůh (delší povídání) na jako obvykle striktně apolitické hodině, tvrdí, že pan prezident potřeboval odvést pozornost od jiných svých kroků, kterým média věnovala, Bůh ví proč (teď nemyslím Boha jako profesora, aby bylo jasno), tolik uštěpačných poznámek, a které mají poněkud závažnější povahu.
Další možností je, že se pan prezident obyčejně zlískal, ale protože legendární viróza už zlidověla, přišel jeho mluvčí s vysvětlením, že tím pan Zeman otevřel debatu o tom, co je přípustné.
Ať už je to tak, či onak, popostrčil mě k napsání článku, což je jasný důkaz, že všechno zlé je k něčemu dobré. :-D


Jak už jsem psala na začátku, považuji mluvený projev za jednu z nejdůležitějších indicií, které mohou člověku napovědět, kdo před ním stojí. Nejde jen o vyjádření inteligence, ale i povahy, sebevědomí, systematičnosti... Jsou velmi inteligentní lidé, kteří se neumí vyjádřit, a jsou lidé, kteří slovem dokáží zmanipulovat davy, aniž by museli mít absolutní pravdu ve faktech.
Vulgarismy mají v lidské řeči své místo. Slouží jako ventilace emocí a vyjádení pocitů, a zároveň emoce vzbuzují v posluchači. Není tomu tak vždy, ale nemusí být jen parazitními výrazy, nesou svůj význam, a dokonce mohou sloužit jako umělecký prostředek. I proto je nechci zcela odsuzovat, i když mi osobně vadí blogový článek plný vulgarit, jakkoliv je jinak kvalitně napsaný.
Jadrnější slovník se dá tolerovat v běžném hovoru mezi přáteli, dá se chápat jako osobní styl soukromé osoby, ale v žádném případě není aplikovatelný na příležitosti, kdy nereprezentujeme pouze sami sebe. Jakmile mluvíme za skupinu lidí nebo úřad, a v tomto případě jde o oboje, není to vhodné, důstojné, ani zajímavé.
Možná s tím bude chtít někdo polemizovat, je pravda, že etiketa se mění, ale i kdyby celý národ mluvil jako dlaždič (eh, nebo prezident?), přední představitelé státu, kteří by měli zároveň být jeho elitou, i když to tak zjevně není, by měli jít příkladem. Neměli by se spokojit s tím, být jako všichni, natož dětinsky ukazovat prstem na ostatní a tvrdit, že když to může Karel, můžou oni také. Zajděte si do školky a zeptejte se dětí, zda je správné používat sprostá slova. Předpokládám, že znám odpověď. Jistě, děti přejímají názory od autorit. A v tom právě vidím hlavní problém. Pan Zeman se svým chováním, a teď nemluvím pouze o vulgárních výrazech, dostává do konfliktu s tradičními hodnotami, které má jako představitel státu bránit. A slušnost, včetně verbálního významu onoho slova, je jednou z nejdůležitějších.
Proto si myslím, že nejen jeho slovník, ale ani pan prezident, na Hrad nepatří.
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 5. listopadu 2014 v 18:25 | Reagovat

Vulgarity mají samozřejmě v jazyce (a to i kultivovaném) své místo a jsou součástí běžné slovní zásoby, myslím, že skoro u každého, byť u těch stydlivějších jen v pasivním modu :-). Pracovat dobře s vulgárními výrazy znamená vždy umět rozeznat hranici mezi tím, kdy mají ještě roli pikantního koření a kdy už se stávají jedem. Podle mne nemají místo v oficiálním rozhlasovém rozhovoru s hlavou státu, tam jsou jedovaté vždy. Argument, že tak mluví skoro všichni, není obhajoba, ale zbabělá výmluva, a řeči o tom, že tím prezident jen parafrázoval své oponenty, to už je opravdu čiré zoufalství.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama